0.7 C
Kaunas
2024 / 12 / 09

Įtariamas sabotažas Baltijos jūroje

Ar jau skaitėte?

Baltijos jūros regione įvykę povandeninių kabelių pažeidimai kelia didelį susirūpinimą ne tik dėl infrastruktūros stabilumo, bet ir dėl galimų sabotažo bei terorizmo grėsmių. Šie incidentai dar labiau akcentuoja regioninio saugumo iššūkius ir tarptautinio bendradarbiavimo svarbą.

- Reklama -

Lietuvos prokuratūra pradeda tyrimą dėl terorizmo

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė paskelbė apie pradėtą ikiteisminį tyrimą, reaguojant į telekomunikacijų kabelio tarp Lietuvos ir Švedijos pažeidimą. Tyrimą koordinuoja Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamentas.

Povandeninių kabelių pažeidimų vietos Baltijos jūroje – kritinės infrastruktūros apsaugos iššūkis.
Povandeninių kabelių pažeidimų vietos Baltijos jūroje – kritinės infrastruktūros apsaugos iššūkis. Žemėlapis iš svt.se

„Renkami reikšmingi duomenys siekiant nustatyti, ar kabeliai buvo sugadinti tyčiniais veiksmais su diversiniais ar teroristiniais tikslais, ar tai – kitų aplinkybių rezultatas“, – teigia prokuratūra.

Incidentas įvyko sekmadienio rytą, apie 10 valandą. „Telia Lietuva“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius patvirtino, kad pralaidumas buvo sumažėjęs trečdaliu, tačiau ryšys vartotojams buvo atkurtas per apeinamuosius tinklus.

Švedijos ir Suomijos tyrimai

Panašus kabelio pažeidimas buvo užfiksuotas tarp Suomijos ir Vokietijos. 1173 kilometrų ilgio kabelis, svarbus tiek duomenų perdavimui, tiek regiono energetikai, buvo nutrauktas netoli Ūlando salų. Suomijos įmonė „Cinia“ pranešė, kad toks pažeidimas be žmogaus įsikišimo negalimas.

Švedijos valstybinis prokuroras Henrikas Södermanas nurodė, kad šiuo metu bylos klasifikacija yra „sabotažas“, o tyrimas – dar ankstyvoje stadijoje.

- Reklama -

Įtarimai dėl Kinijos laivo

Tyrimo kontekste ypatingą dėmesį patraukė Kinijos laivas, kuris pažeidimų metu buvo netoli incidentų vietos. Pranešama, kad šis laivas plaukė iš Rusijos naftos uosto, o jį sekė NATO karinių laivų pajėgos, daugiausia iš Danijos.

Pasak Švedijos valdžios, incidento aplinkybės yra sudėtingos, ir reikės išsamiai ištirti visas galimas sabotažo prielaidas.

NATO ir tarptautinio bendradarbiavimo svarba

Pažeistas povandeninis kabelis – įrodymai, galintys atskleisti sabotažo aplinkybes Baltijos jūroje.
Pažeistas povandeninis kabelis – įrodymai, galintys atskleisti sabotažo aplinkybes Baltijos jūroje. Nuotrauka iš socialinių tinklų youtube.com

Dėl šių incidentų Lietuvos ir Švedijos vadovai paragino NATO stiprinti regioninį atsaką. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad būtina atidžiai analizuoti tiek piktybinės veiklos, tiek techninių klaidų galimybę.

Valdančiųjų atstovai sieja šį įvykį su aktyvėjančia Rusijos veikla regione ir ragina Aljansą užtikrinti povandeninės infrastruktūros apsaugą.

Povandeninė infrastruktūra – strateginis taikinys

Baltijos jūros povandeniniai kabeliai yra kritinė infrastruktūra, užtikrinanti ne tik interneto ryšį, bet ir energijos bei dujų tiekimą. Tokio tipo incidentai gali turėti ilgalaikių pasekmių, paveikti ne tik vietos ekonomiką, bet ir regioninį saugumą.

Palangos.info, ELTA, Aftonbladet.se, svt.se

Daugiau šios dienos įvykių ir nutikimų

spot_img