18 C
Kaunas
2024 / 07 / 22

Ugniagesiai gelbėtojai: „Per Kalėdas ugnis ilsisi, o per Naujuosius metus – siautėja“

Ar jau skaitėte?

Kūčių vakarą šventinis stalas suburia šeimas, artimuosius ir gimines. Bet kai kurių tarnybų darbuotojai šventes sutinka darbo vietose. Vieni jų – ugniagesiai gelbėtojai. Jie nei minutės nepamiršta, kad bet kada gali prireikti jų pagalbos. Tad visi, pasakodami apie šventinio vakaro Kūčių stalą, sako – susėsime, jeigu pavyks…

- Reklama -

Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 5-osios komandos pamainos vadas Kęstutis Stanionis jau ne pirmą kartą budės per Kalėdas ir Naujuosius metus. Šešioliktus metus priešgaisrinėje tarnyboje skaičiuojantis K. Stanionis sako, kad jis nepamena, kiek jau kartų jam yra tekę budėti per šias šventes, bet kai kuriems jo pamainos ugniagesiams tokios Kūčios budėjime bus pirmosios.

„Man teko dirbti ne vienoje komandoje ir pamainoje, bet tradicijos visur panašios, tokios kaip ir daugelio Lietuvos šeimų. Pamaina juk ir yra kaip antra šeima,“ – tvirtina K. Stanionis.

Ugniagesiai gelbėtojai.

Šios Vilniaus komandos budinčios pamainos ugniagesiai rengia bendrą šventinį vaišių stalą, ant kurio puikuojasi ne mažiau nei dvylika patiekalų.

„Visuomet yra kūčiukai, silkė pataluose, ir, žinoma, mandarinai. Dabartinėje pamainoje dalinamės ir kalėdaičiu. Vietoje dovanėlių keitimosi, dovanojame sau šventę,“ – pasakoja pamainos vadas.

Pasak jo, Kūčios – ramybės vakaras, per kurį gaisrų ir nelaimių būna mažiau, nei per Naujuosius metus. Jam yra tekę per juos visą naktį gesinti gaisrus.

- Reklama -

2023-ieji metai pagal kinų kalendorių – Juodojo Vandens triušio arba Katino metai. K. Stanionis patikina, kad jų komanda neturi metų talismano, beje, nei katino, nei triušio kitais metais jie nežada įsigyti.

„Jei pagal metus augintume gyvūnus, tai šiemet turėtume iškeisti tigrą į triušį, o po metų ieškoti drakono. O jei laikytume visus, tai čia jau būtų zoologijos sodas… Geriau jiems gyventi laisvėje,“ – juokiasi K. Stanionis.

Palydėdami senuosius ir pasitikdami naujuosius, Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 5-osios komandos budinčios pamainos ugniagesiai linki, kad kitais metais būtų mažiau nelaimių, gaisrų, nerimo, o daugiau laimės, ramybės, sveikatos ir taikos.

Šventes budėjimo poste sutiks ir Kauno PGV Marijampolės PGT budinti pamaina, vadovaujama Mindaugo Bindoko. Prie šventinio stalo, jei leis aplinkybės, susės šeši budinčios pamainos ugniagesiai gelbėtojai. Tą vakarą vieni kitiems ir šeimoms linkės ramybės, sveikatos, laimės ir gerovės.

„Nieko išskirtinio neruošiame. Bus tradicinės Kūčios. Valgius atsinešime iš namų, pasidengsime stalą, bus dvylika patiekalų. Dovanėlėmis nesikeisime, bet dalinsimės kalėdaičiu,“ – pasakoja M. Bindokas.

Ne pirmus metus per tokias šventes budintis Mindaugas teigia, kad per Kūčias būna ramiau nei per naujuosius, nors nelaimių ir nepavyksta kartais išvengti.

„Būna, kad orkaitę įjungtą palieka, nuo kelio kas nors nulekia, visko pasitaiko, bet Naujieji metai – pavojingesnis metas, daugiau įvairių nelaimių, ypač nemažai būna nukentėjusių nuo fejerverkų,“– sako pamainos vadas.

Lietuvai ir ugniagesių bendruomenei M. Bindokas linki, kad būtų mažiau gaisrų ir kitų nelaimių, kad žmonės būtų draugiškesni, turtingesni, vieni kitiems daugiau padėtų.

Įdomu, kaip sutiks Kūčias budinti ugniagesių pamaina Žemaitijoje? Telšių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos budinčios pamainos vadui Dariui Čegiui jau yra tekę ne kartą budėti per tokias šventes, ne išimtis ir šiemet. „Dieną, jeigu pavyks, pasistengsime papasninkauti, o vakare pasiruošime bendrą vakarienę su ne mažiau nei dvylika patiekalų. Turėsime ir tradicinį Žemaitijos kūčių patiekalą – spirginę, tai trintos kanapių sėklos su įvairiais prieskoniais, kurios valgomos su karštomis bulvėmis. Ugniagesiai šį patiekalą dar vadina „spirgučiu“. Iš pradžių pasidalinsime kalėdaitį. Viskas, kaip priklauso – pagal tradiciją,“ – sako D. Čegys.

Žemaičiai darbe dovanėlėmis nesikeis, bet susėdę prie bendro Kūčių stalo uždegs žvakę, kad, anot D. Čegio, tą vakarą būtų bent truputėlis šventinės nuotaikos.

Telšių PGT pamainos vadas D. Čegys ugniagesių bendruomenei linki visada nugalėti iššūkius, o Lietuvos žmonėms – ramybės, sveikatos ir gerų metų.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos informacija

Daugiau šios dienos įvykių ir nutikimų

spot_img